Albayrak: “Keyfi idare istibdat ve zulüm getirdi”

AK Parti 20 ve 21. Dönem Kırıkkale Milletvekili Kemal Albayrak, “Hukuk siyasetin köpeği diyen Perinçek bu iktidarın etkin gücü oldu. Keyfî idare istibdat ve zulüm getirdi” dedi.

  • Siyaset
  • 05 Ocak 2023
  • 16:51
Albayrak: “Keyfi idare istibdat ve zulüm getirdi”

YOLA, “3Y” İLKESİYLE ÇIKTIK 
AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan 20 ve 21. Dönem Kırıkkale Milletvekili Kemal Albayrak, Yeni Asya gazetesine açıklamalarda bulundu. Albayrak, “Hukuk siyasetin köpeği diyen Perinçek bu iktidarın etkin gücü oldu. Keyfî idare istibdat ve zulüm getirdi” dedi. Albayrak, yola çıkarken 3Y (yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar) ile mücadele ilkesi olan AKP’nin gelinen noktada yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar ile anılması hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:  “Ak Parti yola çıkarken sadece 3Y ile mücadele gündemini dile getirmedi. Demok-ratikleşme, adalet, insan hakları, kalkınma, ilmî gelişmeler, inanç özgürlüğü, Avrupa Birliği ilişkileri ve daha pek çok alanda programlar ve taahhütler ortaya koydu. İlk dönemlerde bu alanlarda yapılanlar, karşı mahallelerin de ilgisini çekti. Hatta korkuları giderme çabaları görüldü. Yasal zeminlerde bunu garanti altına alma yollarının bir kısmı kademe kademe gerçekleşti. İçte ve dışta uyum önemliydi. Yani kuruluş hedeflerinin görünen yüzü iyimserdi. Bugünün AKP’si tek yüzlü bir anlayıştan tamamen  kendi safının çıkarlarını düşünen çok yönlü yüzlülüğe evrildi.”

PERİNÇEK BU İKTİDARIN ETKİN GÜCÜ OLDU
“Geçmişte mücadele ettiği kesimlerle mecburiyetten anlaşma yolunu seçti” diyen Albayrak, “Ülke denetimsiz bir alana çevrildi. Kamu kaynakları yağmalandı. Bunları inceleyecek bir merci kalmadı yok edildi. Siyasetin devlet kurumlarına hakimiyeti doğruları anlatan muhalif yapılara bir tuzak aracı haline geldi. Cumhuriyet tarihinde bu derece kirliliğin ve usulsüzlüğün araştırılmadığı bir dönem yok. İktidar lehine kutsallar kirliliği kapatan araçlara dönüştü. Hukuk siyasetin köpeği diyen Perinçek bu iktidarın etkin gücü oldu. Keyfî idare istibdat ve zulüm getirdi. Ekonomik çöküş toplumsal sıkıntıları getirdi. Sanatçı, düşünür, basın, siyasetçi kim varsa bu yanlışları uyaranlar potansiyel suçlu tayin edildi. Devlet imkanları tuzak kurma araçlarına dönüştü. Açlık ve yoksulluklar, yasaklar, yolsuzluklar toplumu köleliğe götürdü. Bunların yaptıkları işler ilerde kötülüklerle anılacak tez konularına yol açabilir. İdeolojik ve ayrıştırıcı militanlaşma körüklendi. Ülke tüm gayri meşru işlerin alanı haline getirildi. Siyaset ve iktidar sorun çözmek yerine sorunların kaynağı oldu. Organize bir şekilde suç örgütleri korundu. Araştırılmadı. Her sır yok edildi. Ekiplerini tutsak eden liderler ahenge önderlik edemez. Sonu hüsrana, acılara, adaletsizliğe gider ve gitti” ifadelerini kullandı.
 

HÜR BASININ ÇOĞU YOK EDİLDİ
Kemal Albayrak, AKP iktidarında cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve bakanlık yapmış birçok ismin bugün AKP ile yollarını ayırması hakkında şunları kaydetti: “AKP’nin bu durumundan ve icraatlarından rahatsız olanlar gerek üst seviyede, gerekse illerde mücadele alanlarını kaybettiklerinden istifa yollarını denediler. Başbakanlık yapmış, bakanlık yapmış ve üst yöneticiler, hatta kuruculuk yapmış insanların hemen hemen çoğu partiden ayrıldı. Çünkü AKP artık yol arkadaşlarını gayri meşru işlerin temsilcileri ile değişti. Çıkar grupları oluşturuldu. Hiyerarşik düzenle 85 milyonun hakkı usulsüz ve kanunsuz imtiyazlılara verildi. Rant çete ortaklıkları oluştu. Bu halen devam etmektedir. Algı ve yanlış bilgilerle kamuoyu yanıltıldı. Çünkü hür basının çoğu yok edildi. Kişisel arzu ve istekleri ile kendilerine bu dünyada cenneti kurdular. Dışındakilere de yoksulluk, yasaklar, yolsuzluklarla cehennemi önerdiler. Kendi fetvacılarının ortaya attıkları din simsarları ile bu işleri meşru hale getirmeye yöneldiler.”

PARTİ İÇERİSİNDE İSTİFALAR GİZLENİYOR 
Fakıbaba’nın istifasıyla AKP içindeki huzursuzluğun su yüzüne çıkması ve diğer istifaların baskıyla veya başka yollarla engellendiği hakkındaki yorumlara ilişkin konuşan Albayrak “Ahmet Eşref Fakıbaba’nın istifası ve öncesi huzursuzluğun olduğunu gösteriyor. Ancak böyle çok kişi var. Çıkarı olanlar, korkusu olanlar, halen dirisinden yararlanıp, ölüsünden de yararlanmak isteyenler var. Ancak yanlış zamanda, doğru yerde bulunmak isteyenlerin de sayıları artıyor. Bir milletin dörtte birini terör ithamıyla suçlu gösteren bir rejimin kirliliklerini ve hukuksuzluklarını görenler burayı terk ediyorlar. Bu hızlandı. Bunlar gizleniyor. Çok istifa var. Daha da artacak. Seçim sathında bunlar çoğalacak” dedi.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

61190

HARUN ULUSOY "65 YAŞ ÜSTÜ VE ENGELLİLERE EVLERİNDE Kİ SU BEDAVA"

HACIBEY TOKİ MUHTAR ADAYI BOYTER; GENÇLERİMİZİ SPORA TEŞVİK EDECEĞİZ

PEKDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

AKYÖN MESAJ YAYINLADI

SAYGILI İLE DEVAM

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜNDE KAN DEĞİŞİMİ

SIRADAKİ HABERLER