BAŞKAN AYTEKİN: “EMEKLİNİN YÜZÜ YİNE GÜLMEDİ”

  • Gündem
  • 05 Ocak 2022
  • 08:09
BAŞKAN AYTEKİN: “EMEKLİNİN YÜZÜ YİNE GÜLMEDİ”

Aralık ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte işçi, memur ve emeklilerinin maaş zam oranı belli oldu. 55 bin emeklinin bulunduğu Kırıkkale’de bir açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, “Emeklinin yüzü yine gülmedi” dedi.  

TÜİK tarafından açıklanan, ‘son 19 yılın zirvesi’ olarak adlandırılan yıllık enflasyon yüzde 36,08 oldu. Aralık ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte TÜİK, milyonların merakla beklediği yılın son enflasyon rakamını açıkladı. TÜİK enflasyonun aylık yüzde 13,58 arttığını duyurdu. Yıllık enflasyon yüzde 36,08 olarak gerçekleşti. Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla milyonlarca memur ve emeklinin de zam oranı belli oldu.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla milyonlarca memur ve emeklinin de zam oranı belli oldu.  Buna göre memur ve memur emeklileri 2022yılının ilk 6 ayı için yüzde 25,65 oranında zammı hak etmiş oldu. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin Ocakmaaşlarında yüzde 5 artış yapılacak. Bu yüzde 5'lik zamma, 6 aylık enflasyon oranının yüzde 3'ü geçen kısmı da eklenecek. Böylelikle toplamda yüzde 25,65 oranında zam yapılması bekleniyor. 

TÜED Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, “Bu zam bizim için yeterli değil. Biz seyyanen zam bekliyoruz. Çünkü emeklilerin yüzde 70’i 2 bin 500-3 bin lira civarı maaş alıyor. Onlara şu anda yeterli gelmiyor. Bir iyileştirme bekliyoruz. İnşallah kabine toplantısında çıkar, çıkmazsa durumumuz iyi değil. Enflasyon rakamları hiçbir zaman gerçeği yansıtmıyor ama kanuna bağladıkları için mecburen onu alıyoruz. 1999’da çıkarılan kanuna göre TÜİK’in söylediği enflasyon oranında zam alıyoruz onu değiştiremiyoruz. Değişmesini istiyoruz. Aslında her zaman seyyanen zam istiyoruz. İnşallah seyyanen zam verirler de bizi etkiler. İyileştirme bekliyoruz. Elektriğe zam geliyor, daha gelmeden gitti” dedi.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

69312

AKPARTİ'DE BAŞVURULAR SONA ERDİ

SUNGUR BAŞVURUSUNU YAPTI

HARUN ULUSOY MHP'DEN ADAY ADAYI

AKYÖN; BİZİMLE KIRIKKALE KAZANACAK

ŞANSAL'IN PARTİSİ BELLİ OLDU

YORULMAZ DA ADAY

SIRADAKİ HABERLER