GÜRÜN BASIN TARİHİ YAYINLANDI

Gazeteci-Yazar Ercihan Çakmak doğup büyüdüğü Sivas'ın Gürün ilçesinin 100 yıllık basın tarihini 3 ciltlik dizi kitapta yayınladı.

  • Gündem
  • 25 Ekim 2023
  • 11:40
GÜRÜN BASIN TARİHİ YAYINLANDI

 

Gazeteci-Yazar Ercihan Çakmak doğup büyüdüğü Sivas'ın Gürün ilçesinin 100 yıllık basın tarihini 3 ciltlik dizi kitapda yayınladı.Gürün Belediyesi'nin Kültür Hizmeti olarak baskısı yapılan çalışma zengin içeriği bakımından Türkiye'nin en kapsamlı basın tarihi olma özelliğine sahip.Kitapların her cildinin baş sayfalarında Gürün hakkında detaylı  bilgiler yer alıyor.
TARİHİ BELGELER


Gürün hakkında birçok tarihi evrak bu çalışma sırasında gün ışığına çıktı.1920 yılında Atatürk'ün Sivas Kongresi sırasında çıkarttıgı İrade-i Milliye Gazetesi'nde Gürün hakkında çıkan haberler, devamında Sivas basınında yayınlanan haberler  ve zaman içinde Gürün'de yayınlanan gazetelerin ,dergilerin sayıları, Gürün'ün edebiyatı, Gürünlülerin yayınladıgı kitap vb.yayınların indeksi yer alıyor.Gürün'ün fotografhaneleri, Gürünlü gazeteciler , Gürün'e ilk Radyo'nun ve Televizyon'un gelişi, ilçenin sosyal medya haber siteleri, gazetelerin eski sayıları sayfalarda yer buluyor.Eser okuyucusuna zamanda yolculukda 100 yıllık bir takvimi gözler önüne getiriyor.Bir ilçe aile albümü gibi tarihi ilçenin bir asırlık geçmişinde yolculuk imkanı sunuyor.

İLK BASIN ESERİ

Kitabın yazarı ve aynı zamanda Kırıkkale Medya ve Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı ,Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetim kurulu üyesi ,30 yıllık gazeteci Ercihan Çakmak Bu çalışma hakkında   " Gürün  tarihi derin olan bir ilçe. Gürün bir medeniyet üzerine kurulmuş bir yerleşim yeri. Tarihi kaynaklar bunu belgeliyor.İlçemizde 3.000 yıl öncesine dayanan Şuul Vadisi'nde Kayalıklar da Hitit  yazıları var. Aslında ben bu yazıları o dönemin halka mesaj olması bakımından yazıldığı için Gürün basın tarihini ilk adım olarak da görüyorum . Çünkü topluma yönelik yazılan yazıtlar günün şartlarında kayalara yazıyordu. Bu sebeple Hitit kayalıklarındaki yazıları ben Gürün  basın tarihinin ilk adımı olarak lanse ettim ve her yerde bunu söyledim. Türkiye'de bir çok ilinin basın tarihi bile yazılmamışken sağolsun Gürünlü hemşehrilerimin ,dostlarımın destegi ile 3 cilt 2.150 sayfalık Gürün Basın Tarihini tamamlandı.

ÇOK İLGİNÇ OLAY

Gürün Basın Tarihi çalışmam sırasında ülkemizde bu konuda yapılmış ferdi ve kitlesel çalışmalar üzerine yoğunlaştığımda Gürün'lü tanımış yazar Zeki Büyüktanır'dan dinledim bana şöyle anlatmıştı .1948'li yıllarda Gürün'de 10-12 yaşlarında 5 tane arkadaş bir araya gelir. Kurşun kalemle A4 kağıdın üzerine haftalık olayları ve  haberleri elimizde yazar. Bunu da Köşkerler Çarşısı başta olmak üzere esnaflara 25 kuruştan satarak harçlığınızı çıkartırdık.Gazetemizin adı Haruhbaşı idi.' Bu olay basit bir olay değil .Anadolu Basınının geçmişinin en ilginç örneklerinden bir tanesi olarak kabul edebiliriz.

ÖGRETMENLERİN 
BÜYÜK KATKISI

Çalışmalarımız sırasında Gürün'de okur yazar seviyesinin yüksek olması ,üniversite eğitiminin civar ilçe ve illere göre üst seviyede olmasının sebebini de öğrenmiş olduk. Tohma çayı havzasında tarıma dayalı bir ilçe. Gelir kaynakları sınırlı. Bu yüzden gurbetçilik fazla .

Gürün'de özellikle Halk Evleri öğretmenlerinin Gürünlü gençler üzerinde büyük etkisini görüyoruz. Özellikle İzzet Öz ,Bahri Er ,Aslan Kavaklıoğlu ,Bekir İncegöz ve daha birçok Gürünlü öğretmen adeta  tüm öğrencilerini kendi çocukları gibi görerek onların iyi bir eğitim almasına imkan sağlamış ve bu konuda gazeteler çıkartarak onları medyaya ve okumaya teşvik etmişlerdir. Gürün'de yerel medyanın gelişiminde vedakar  öğretmenlerin büyük katkısı olmuştur.

KÜLTÜRLÜ İLÇE

Bir doga harikası,turizm cenneti ,leziz  yöresel yemekleri,hâla varlıgını koruyan ananevi değerleri ,egitim seviyesinin zirve yaptığı , 
şairler diyarı,sokaklarında tarih kokan ,İnsanında kültür ,medeniyet ve samimiyet olan Sivas'ın 10 bin Nufüslu bir ilçesi.Bir çok Gürünlü bu kitaplarda çok özel ve önemli bilgileri bulacak.Gürün 'ün  tarih,edebiyat kültür ve turizm hazinesi olduğunu yakınen ögrenecek.Gürün'e dair herşey var.

BASIN MÜZESİ

Devamında  inşallah bu eserlerden Gürün Basın Müzesini de  kuracagız.Kültür şehrine Basın Müzesi çok yakışacak.Destek veren tüm hemşehrilerime sonsuz teşekkür ederim.
        
Vefa borcum olarak bu eseri hazırlamaya başlarken '10 bin nüfuslu İlçenin  basın tarihi mi olur ? 'diyenlere   cevap vermiş olduk.

GÜRÜN GÜNDEM GAZETESİ

Şu an  ilçemizde  hala  16 yıldır yayın yapan Gürün Gündem gazetesi düzenli olarak yayınlanıyor. Gürün insanı yapısında gurbetçilik olduğu için iletişime ve haberciliği her zaman büyük önem vermiştir. Özellikle 1970'li yıllarda Gürün'de yayınlanan gazeteler Almanya'da ve Avrupa'nın değişik ülkelerindeki Gürünlülere kadar ulaşmayı başarmıştır. Gürün dışında yaşayan 138.000 Gürünlü hemşehrimiz bulunmaktadır. Bunlar Gürün Sevdası ile yanıp tutuşmaktadırlar. 

GÜRÜN ŞALI

Tohma Çayı üzerine kurulan ,Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde bile yer alan , ürettigi Gürün Şalları ile Dünyaya Türk Dokuma Sanatının zenginliğini sunan bir ilçe. Özlem'i ve sevgisi bir başkadır. Bunun yeni versiyon örneğini vermek gerekirse .Gürünle ilgili  Sosyal Medya platformlarında bir çok iletişim gurupları mevcuttur. Guruplardan sadece Gürünlüyüz Burdayız grubunda 25.000 takipçi bulunmaktadır. Bu rakam bile dışarıda yaşayan Gürünlülerin  ilçeleri ile ilgili konulara ne kadar duyarlı ve meraklı olduklarını göstermektedirler.


BÜYÜK DESTEK GÖRDÜM

 Gürün basın tarihi çalışmasında hemşirelerim büyük destek verdiler. Gürün Belediye Başkanı Sayın Nami Çiftçi ve belediye üyeleri ortak kararla kitabın basımını üstlenerek Gürün Belediyesinin Kültür Hizmeti olarak okuyucuya sundular. Bu çalışmam sırasında çok sayıda destek aldım. Onlarca hemşehrim arşiv destegi verdi.Ancak en önemli destek Gürün sevdalısı Gürün İlçe Milli Eğitim Müdürü Muharrem Demir hocamdan gelmiştir .Büyük destek sağlamıştır .
 

İlginizi Çekebilir

MAKİNEYE SIKIŞAN ÇİFTÇİ HAYATINI KAYBETTİ

İlginizi Çekebilir

GÜRÜN BASIN TARİHİ YAYINLANDI

İlginizi Çekebilir

ASAYİŞ GÖZ AÇTIRMIYOR

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

37031

HARUN ULUSOY "65 YAŞ ÜSTÜ VE ENGELLİLERE EVLERİNDE Kİ SU BEDAVA"

HACIBEY TOKİ MUHTAR ADAYI BOYTER; GENÇLERİMİZİ SPORA TEŞVİK EDECEĞİZ

PEKDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

AKYÖN MESAJ YAYINLADI

SAYGILI İLE DEVAM

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜNDE KAN DEĞİŞİMİ

SIRADAKİ HABERLER