LİDER KONUŞTU, VEKİL ÇARK ETTİ

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, bir hafta önce kadın programlarının kaldırılması yönünde ki açıklamasının tersine bu defa kadın programlarına karşı olmadıklarını söyledi.

  • Siyaset
  • 03 Kasım 2023
  • 10:10
LİDER KONUŞTU, VEKİL ÇARK ETTİ

HABERLERİ  YALANLADI

MHP Milletvekili Öztürk, geçtiğimiz hafta meclis genel kurulunda gündem dışı söz alarak kadın programlarına yönelik eleştirilerde bulunmuş ve bu programların kaldırılmasını istemişti. Öztürk’ün bu açıklamaları toplumun önemli bir kesiminden destek bulurken, Öztürk bir hafta sonra bu konuda çıkan haberleri yalanladı ve böyle bir açıklamasının olmadığını iddia etti. Öztürk’ten ‘kadın programlarına karşı değiliz’ açıklamasından kısa süre önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin  bir tweet paylaşarak özellikle Müge Anlı’nın programından övgüyle söz etmesi dikkat çekti.

FORMAT DEĞİŞTİRDİLER  

Geçtiğimiz hafta genel kurulda gündem dışı söz alan Öztürk şu ifadeleri kullanmıştı; “Saygıdeğer milletvekilleri, uzun zaman yayınlanan ve toplumumuzda derin yaralar bıraktıktan sonra evlilik programları, biliyorsunuz, yayından kaldırılmıştır. Üzerinde hassasiyetle durduğumuz bu konuda atılan bu adımı elbette doğru buluyor ve destekliyoruz. Türk toplumunun temelini oluşturan Türk örf ve âdetlerini, İslam ahlak ve faziletini hiçe sayan bu programlar ne yazık ki popüler kültürün reyting kaygıları uğruna uzun yıllar yayınlanmıştır. Evlilik programlarının yayından kaldırılmasından sonra yapımcılar ve sunucular yeni bir format ve yayın mottosuyla günümüzdeki programlara başlamıştır. Özellikle çocuklarımızın ve kadınlarımızın ekran başında olduğu öğleden sonraki kuşakta yayınlanan bu programlarda güya Türk toplumunda yaşanan ve mağduriyetler yaratıldığı ifade edilen tekil durumlar genele mal edilerek izleyicilere sunulmaktadır.”

RTÜK’Ü DAVET EDİYORUM

“Muhterem milletvekilleri, bu görüntülere şahit olmayı artık istemiyoruz, toplumumuzun da bu duruma maruz kalmasına razı değiliz. Türk ve Türkiye Yüzyılı'nı inşa etmek için gayret gösterdiğimiz, mücadele ettiğimiz şu günlerde tüm toplumun ahlaki ve kültürel yozlaşmasına yol açabilecek bu programlara karşı gereken tedbirler alınmalıdır. Diğer ülkelerdeki formatlardan esinlenilerek veya taklit edilerek yayına konulan bu içerikler bizi asla yansıtmamakta, bizi kati suretle temsil etmemektedir. Bundan dolayı bu duruma kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Saygıdeğer milletvekilleri, Milliyetçi Hareket Partisi olarak Rahmetli Başbuğ'umuzun miras bıraktığı dokuz ışıktaki ahlakçılık ilkesinin ve Türk milliyetçiliğinin, ülkücülüğün gereği olarak teklifimiz ve önerimiz, televizyon kanal yöneticilerinin de geçmişte çirkin görüntü olarak nitelediği bu programların derhâl yayından kaldırılması ve benzer programların yayınlanmaması hususunda hassasiyet sergilenmesidir. Gazi Meclisimizi, ilgili bakanlıkları ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulunu bu konuda bu sorunu çözmek için göreve davet ediyor, Genel Kurulu tekraren saygıyla selamlıyorum.”

KARŞI OLMAMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ

Bu açıklaması ulusal ve yerel basında geçtiğimiz hafta gündem olan ve toplumun önemli kesiminden destek alan Öztürk, aradan bir hafta geçtikten sonra hakkında çıkan bu haberlerin yalan olduğunu söyledi. Devlet Bahçeli’nin Müge Anlı’nın programından övgüyle bahsetmesinden sonra açıklama sosyal medya hesabından açıklama yapan Öztürk “Değişik basın ve yayın organlarında yer alan “Kadın programları kaldırılsın” şeklindeki haberlerin tümü gerçek dışı olup bu yönde bir beyanımız olmamıştır. Zira MHP olarak kadınların daha yoğun olarak izlediği TV programlarına karşı olmamız söz konusu değildir. Örnek verecek olursak ATV’de program yapan Müge Anlı hanımefendinin toplumsal yaraların sarılmasına, mağdurların sesi olmasına yönelik çalışmalarını, eğitim ve sanat noktasında verdikleri destekleri takdirle takip ediyoruz. Kaldı ki Sayın Müge Anlı ve Kırıkkale Yahşihan Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği Mobil Aşevi projesinin hayata geçmesinde bizlerin de katkısı ve desteği olmuştur. Tarafımızca dile getirilen husus tv programlarının içeriğinde Türk kültürünün, sanatının, geleneğinin, töresinin, İslâm ahlâkının, kahramanlarımızın, tarihimizin yer bulmasıdır. Kadın programları kaldırılsın yönündeki haberlere itibar edilmemelidir. MHP’nin bu yönde bir programı ve politikası yoktur. MHP Milletvekili olarak Liderimin ortaya koyduğu parti politikaları dışında hareket etmem ise zaten düşünülemez.” dedi.

İlginizi Çekebilir

KAPLAN; ROKETSAN’A 1000 PERSONEL ALINACAK

İlginizi Çekebilir

YILMAZER BASIN TOPLANTISI YAPTI

İlginizi Çekebilir

PAZARCIK'DA HAYAT NORMALE DÖNÜYOR

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

54568

HARUN ULUSOY "65 YAŞ ÜSTÜ VE ENGELLİLERE EVLERİNDE Kİ SU BEDAVA"

HACIBEY TOKİ MUHTAR ADAYI BOYTER; GENÇLERİMİZİ SPORA TEŞVİK EDECEĞİZ

PEKDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

AKYÖN MESAJ YAYINLADI

SAYGILI İLE DEVAM

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜNDE KAN DEĞİŞİMİ

SIRADAKİ HABERLER