PAZARCIK'DA HAYAT NORMALE DÖNÜYOR

‘Asrın Felaketi’ olarak nitelenen depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde hayat normalleşmeye başladı.

  • Gündem
  • 01 Mart 2023
  • 17:04

‘Asrın Felaketi’ olarak nitelenen depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde hayat normalleşmeye başladı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine Koordinatör Vali olarak görevlendirilen Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu,  arama kurtarma operasyonlarının hemen ardından normalleşmenin ilk adımı olarak esnaflarla bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantının ardından depremde zarar görmeyen iş yerlerinin elektrik, su gibi alt yapı sorunları giderilerek iş yerlerinin açılması sağlandı.

SOSYAL MARKETLER DEVREDE

Çadır kentlerde depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için, bölgede farklı lokasyonlarda kurulan çadır kentlerde 5 farklı noktaya sosyal market kuruldu. Kurulan sosyal marketlerde gıdadan giyime, çocuk ürünlerinden kişisel bakım ürünlerine kadar birçok ürün depremzedelerin ihtiyaçlarına sunuldu. Ayrıca sosyal marketlerde oluşturulan dijital alt yapı sayesinde depremzedeler arasında adaletsizliğin ve olası suiistimallerin önüne geçildi. ayrıca koordinasyon merkezi tarafından oluşturulan bayrak ve Sancak depoları üzerinden bu sosyal marketlere ve çağrı merkezine düşen taleplerin sevki sağlanıyor. 

EĞİTİMLER BAŞLADI

Normalleşmeyle birlikte atılan adımlardan en önemlisinden bir tanesi de çadır kentlerde yaşayan çocuk ve gençler eğitim ve öğretime kurulan Mehmetçik Okullarında başladı. Anaokulundan liseye kadar bütün sınıflar eğitim öğretime açıldı. MSB ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliyle açılan okullarda çocuklar ve gençler eğitim öğretim hayatına merhaba dediler.

 

İlginizi Çekebilir

CEBECİ ile YENİDEN

İlginizi Çekebilir

Erdoğan müjdeyi verdi! Delice otoyolu inşası başlıyor

İlginizi Çekebilir

KIRIKKALE'DE MİTİNG GİBİ TOPLU AÇILIŞ

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

55708

DEMİR " Aşkınan Çalışan Yorulmaz"

VALİ TEKBIYIKOĞLU'NDAN KIRIKKALELİLERE TEŞEKKÜR

KIRIKKALE'DE MİTİNG GİBİ TOPLU AÇILIŞ

VALİ TEKBIYIKOĞLU'NDAN BAYRAM MESAJI

PAZARCIK'TA RAMAZAN BAŞKA GÜZEL

HARÇLIKLAR DEPREMZEDE KARDEŞLERE

SIRADAKİ HABERLER