RAMAZAN VE DOĞRULUK

  • Gündem
  • 28 Mart 2022
  • 06:53
RAMAZAN VE DOĞRULUK

Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, kentteki camilerin Ramazan Ayı’na hazır olduğunu söyledi. Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşadığımızı söyleyen Müftü Yaşan, “1 Nisan 2022 Cuma günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 2 Nisan 2022 Cumartesi günü tutacağımız ilk oruç ile bu mübarek aya girmiş olacağız” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl Ramazan ayında toplumda duyarlılık ve farkındalık oluşturmak amacıyla bireysel ve toplumsal hayata ışık tutan önemli bir temayı kamuoyunun gündemine taşıyor. Bu yılın Ramazan teması Başkanlık tarafından "Ramazan ve Doğruluk" olarak belirlendi. Ramazan Ayı’na sayılı günlerin kala açıklamalarda bulunan İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, kent genelindeki camilerin Ramazan Ayı’na hazır olduğunu söyledi.

Müftü Yaşar, “Doğruluk; kişinin özüyle sözünün, niyetiyle amellerinin ahenk içinde olması, İmanın hayata yansıması, İslam'ın özü, müminin şiarıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), "Doğruluk, kalbin tereddütsüz biçimde huzura ermesidir, yalancılık ise şüpheden ibarettir." buyurmaktadır. (Tirmizî, Sıfatü'l-kıyâme, 60.) Doğruluk, bireysel ve toplumsal hayatta güveni tesis eder, ailede sevgi ve saygıyı kalıcı kılar. Sosyal hayatta birlik ve beraberliği güçlendirir. Ticareti, mal ve mülkü bereketli kılar. Doğruluğun zıttı olan yalan ise, insanları birbirine düşüren kötü bir haslettir. Yalan, bin bir emekle kurulan ve toplumumuzun teminatı olan ailelerin dağılmasına zemin hazırlar. İnsanları birbirine düşürür, fitne ateşinin yakılmasına sebebiyet verir. Ticaretin bereketini götürür. Mal ve mülkten hayır görülmesine engel olur”

 “Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır: "Doğruluktan ayrılmayın. Çünkü doğruluk insanı iyiliğe, iyilik de cennete götürür. Kişi devamlı doğru söyler ve doğruluktan ayrılmazsa Allah katında 'doğru/sıddîk' olarak tescillenir. Yalandan sakının! Çünkü yalan insanı kötülüğe, kötülük de cehenneme götürür. Kişi devamlı yalan söyler, yalan peşinde koşarsa Allah katında 'yalancı/kezzâb' olarak tescillenir." (Müslim, Birr, 105.) Doğruluk, gerçek hayatta ne kadar önemli, değerli ve gerekli ise dijital dünyada, sanal âlemde de o kadar önemli, değerli ve gereklidir. Maalesef, yalanın en çok ve en hızlı yayıldığı yerlerin başında sosyal mecralar gelmektedir. Bazı insanlar, denetimsizlik evhamına kapılarak sosyal mecralarda yalan paylaşımlar yapmakta veya fitne çıkarmak isteyenlerin söz ve görsellerini sorgusuz bir şekilde kendi hesaplarından paylaşmaktadır. Oysaki duyduğumuz bir haberi araştırmadan paylaşmak, yalanın yayılmasına sebebiyet vermek büyük bir vebaldir”

 “Oruç, sadece bedenimizi aç ve susuz bıraktığımız bir ibadet değildir. Orucu makbul kılan, tüm organlarımıza oruç tutturmamızdır. Bunu mümkün kılacak olan ise işimizde ve sözümüzde doğruluğu esas kılmaktır. Yalan söylemek, yapılan ibadetin şuuruna tam olarak varılamadığını gösterir. Yalanı terk etmeden tutulan oruçtan kişinin nasibi ancak aç ve susuz kalmaktır. Bu yıl için belirlenen "Ramazan ve Doğruluk" konusunun ele alınışı, önce bireysel sonra da toplumsal hayatımızın huzura ve mutluluğa ulaşmasında katkı sağlayacaktır. Birlik ve beraberliğimizi, ailevi ve toplumsal dayanışmamızı güçlendirici çalışmaların hayata geçirilmesine zemin hazırlayacaktır. Sosyal mecralarda doğruluğun ne kadar önemli ve gerekli olduğu hatırlatılacak, bu yönde toplumsal bir farkındalık oluşturulmasına vesile olacaktır.

 “Bu bağlamda İl Müftülüğümüz tarafından Ramazan ayı boyunca “Ramazan ve Doğruluk” teması çerçevesinde faaliyetler planlanmıştır. Bu kapsamda: Ramazan ayı boyunca öğle ve teravih namazlarından önce işlenmek üzere her bir vakit için Başkanlığımızın belirlediği tema ve toplumun öncelikli ihtiyaç duyduğu alanlarda konu tespiti yapılmıştır. Aynı minval üzere kadınlara yönelik vaaz ve irşat programları hazırlanmıştır. İl genelinde bütün camilerde din görevlileri tarafından tespit edilecek vakitlerde mukabele programları tertip edilecektir. Kur’an kursu öğreticileri tarafından Kur’an kurslarında yada tercih ettikleri camilerde kadınlara yönelik mukabele programları tertip edilecektir. Mukabele programlarında cüzlerde öne çıkan mesajlar uygun bir zaman diliminde cemaate aktarılacaktır”

 “Çarşı Camii’nde öğle ve cuma namazlarından önce Tefsirli Mukabele programı tertip edilmiştir. Müftülüğümüz bünyesinde eğitim faaliyetinde bulunan Hafızlık Kur’an kursları öğrencileri, ilimizde merkezi camilerde mukabele okuyacaklardır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da İlimiz Merkez Çarşı Camii’nde hatim ile teravih namazı kılınacaktır. Vatandaşlarımız tarafından mektup, fax, e-posta vb. yollarla yazılı olarak; müftülüğe bizzat gelerek ya da telefonla yöneltilen sorulara cevap vermek ve aileye yönelik hizmet sunmak üzere vaizlerimiz tarafından hizmet sunulacaktır. Ayrıca “Alo 190 dini bilgilendirme hattı”na gelen sorulara cevap vermek maksadıyla başkanlığımızın planlaması doğrultusunda haftanın yedi günü 08.00’de başlayarak iftar vaktine kadar vaizlerimiz tarafından hizmet sunulacaktır”

 “27 Nisan 2022 Çarşamba günü idrak edilecek Kadir Gecesi münasebetiyle Nur Camii’nde Kur’an Ziyafeti ve hatim programı tertip edilecek, tüm camilerde Kur’an tilavet edilecek ve hatim duası yapılacaktır. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında, gençlik merkezlerinde, spor salonlarında, sosyal hizmet kurumlarında, Huzur Köy Yataklı Rehabilite Merkezinde, gençlik buluşması yapılan 14 lise pansiyonunda, Kırıkkale Yüksek İhtisas hastanesinde ve Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda görevli Müftülüğümüz personeli tarafından Ramazana özel programlar tertip edilecektir. Şehit yakınları ve gaziler başta olmak üzere yetimler, engelliler, göçmenler, emekli personel, çocuk evleri, öğrenci yurtları, huzurevi, hastane, ceza infaz kurumu, AMATEM, kadın konuk evleri vb. kişi ve kurumlara yönelik Müftülüğümüz personeli tarafından ziyaretler gerçekleştirilecek, programlar düzenlenecektir”

 “Halkımızın talepleri doğrultusunda vatandaşlarımızın salgınla mücadele konusunda dikkat edilmesi gereken hususlara riayet ederek camilerde itikafa girmelerine imkan sunulacaktır. Kadir gecesinde vatandaşlarımızın geceyi ifası için Nur Camii sabaha kadar ibadete açık bulundurulacaktır. 18. Çarşı Camiinde bulunan Sakal-ı Şerif kadir gecesinde cami görevlilerinin sorumluluğunda ziyarete açılacaktır. Bu vesileyle aziz milletimizin ve İslam aleminin Ramazan ayını tebrik, bu ayın bütün insanlığın sağlık,sıhhat ve huzuruna vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ederim” dedi.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

25931

HARUN ULUSOY "65 YAŞ ÜSTÜ VE ENGELLİLERE EVLERİNDE Kİ SU BEDAVA"

HACIBEY TOKİ MUHTAR ADAYI BOYTER; GENÇLERİMİZİ SPORA TEŞVİK EDECEĞİZ

PEKDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

AKYÖN MESAJ YAYINLADI

SAYGILI İLE DEVAM

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜNDE KAN DEĞİŞİMİ

SIRADAKİ HABERLER