ÜÇ AYLAR BUGÜN BAŞLADI

  • Gündem
  • 02 Şubat 2022
  • 07:30
ÜÇ AYLAR BUGÜN BAŞLADI

Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, Müslümanlar için rahmet ve mağfiret ayları olarak kabul edilen üç ayların bugün itibariyle başladığını belirtti.

İl Müftüsü Hayri Yaşar, Allah-u Teala’nın rahmet deryalarının coştuğu, af ve mağfiretinin sağanak-sağanak yağdığı, feyiz ve bereketin zirveye çıktığı mübarek üç aylar bugün başladığını, 3 Şubat 2022 Perşembe akşamı ise “Regaip Kandili” gecesi olduğunu söyledi.

Müftü Yaşar, ““Regâib” kelimesi, “kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey” demektir. Yüce Allah’ın, rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye “Regâib” denilmiştir”

 “Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde şöyle buyurmaktadır; “Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü (Muharrem, Zilkade, Zilhicce ve Recep ayları) haram aylarıdır. İşte bu dosdoğru hesaptır. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyiniz.” ( Tevbe suresi 9/ 36) Üç aylar; Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Üç aylar; dini duygu ve heyecanın yoğun bir şekilde yaşandığı manevi bir mevsimdir. Tevbe ve istiğfarda bulunma, nefis muhasebesi yapma, ruhu günahlardan arındırarak yenilenme ve salih kullardan olmak için gayret sarf etme fırsatının daha çok bulunduğu bir dönemdir”

 “Müslümanlar olarak her yıl, içtenlikle yaptığımız dualar ve samimi tövbelerle ihya ederek ruhen ve bedenen huzur bulduğumuz Regâib gecesi, bizlere, tüm rağbetimizi Rabbimize yöneltmemiz, bugüne ve geleceğe dair, duygu, düşünce, tutku ve isteklerimizi bu eksende gözden geçirmemiz gerektiğini hatırlatmaktadır. Rabbimizin sonsuz af ve mağfiretine sığınmak, hata ve günahlarımızdan arınmak, gönüllerimizi ferahlatmak, kendimizle baş başa kalarak hayatın yoğunluğu içinde ihmal ettiğimiz hayatımızı gözden geçirmek ve nefis muhasebesi yapmak için bizlere bahşedilen bu müstesna zaman dilimlerini, öze dönüş, manevi diriliş ve ahlaki yükseliş fırsatları olarak görmemiz gerekmektedir”

 “Rahmet gecelerini fırsat bilerek, vahşeti ve şiddeti besleyen, hayatı çekilmez hale getiren, samimiyeti zedeleyen, saygı, sevgi ve kardeşlik duygularını zayıflatan bütün tutum ve davranışları hayatımızdan çıkarmalıyız. Hayırlı ve yararlı işlerle iyiliklerimizi artırmalı, bizi biz yapan değerlerimizi kuşanarak gönül dünyamızı ve sosyal hayatımızı yeniden inşa etmeliyiz. Bununla birlikte içinde Regaib, Miraç, Beraat ve Kadir geceleriyle nurlanmış olan bu gün ve geceleri; namaz, oruç, sadaka ve zekatlarla süslemeli; bol bol dua ve istiğfar ederek, Kur’an-ı Kerim, meal ve tefsirini okuyarak, sevgili Peygamberimizin hayatını daha çok öğrenme ve anlama gayreti içinde olmalıyız”

 “Peygamber Efendimiz; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.” (Ahmet bin Hanbel, Müsnet, c.1,s.259) buyurmuştur. Üç aylar girdiği zaman da; “Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazana kavuştur” diye dua etmiştir. Biz de böyle dua etmeye çalışmalıyız. Ramazandan sonra en makbul oruç, Recep ve Şaban aylarında tutulan oruçtur. Şaban ayı Peygamberimizin Ramazan’dan sonra en çok oruç tuttuğu bir aydır. Bizler de bu aylarda nafile oruç tutmaya gayret etmeliyiz. Zira bu mübarek gün ve geceleri iyi değerlendirerek, güzel amel ve davranışlarla içini doldurarak yanlışlarımızın farkına varıp istikamete yöneldiğimiz ölçüde, bizim için kazançlı ve bereketli zaman dilimlerine dönüşecek olup, azlarımız çok, çoklarımız ebedi olacaktır”

 “Regaib gecesine özgü bir ibadet şekli yoktur. Fakat bu gecede bol bol istiğfar etmeye, kaza ve nafile namazları kılmaya, Kur’an-ı Kerim okumaya ve dinlemeye, Peygamber Efendimize salat ve selam getirmeye, kendimiz, ailemiz, milletimizin birlik ve beraberliği, tüm din kardeşlerimiz için ve ayrıca içerisinde bulunduğumuz salgın hastalıktan bir an evvel kurtulmak için dua etmeye, yetimleri ve kimsesiz çocukları gözetmeye, fakir ve yoksulların gönlünü hoş tutmanın yollarını aramalıyız. Acı ve kederleri paylaşmanın, düşeni kaldırmanın, kutsal değerlere saygının, insani erdemler bağlamında ulaşılabilecek en üstün değerler olduğunu bu aylarda daha çok hissederek, söz ve davranışlarımıza bu çerçevede daha fazla yön verme kararlılığı ve çabası içinde olmalıyız”

 “Anne-baba ve büyüklerimizi unutmamalı, hayatta ise hayır dualarını almalı, vefat etmiş iseler hayır ve dualarla onları yad etmeye, namazlarımızı maske ve temizlik başta olmak üzere salgın hastalık sebebiyle dikkat edilmesi gereken kurallara azami riayet ederek camilerde cemaat ile kılmaya çalışarak, Kur’an okuyarak ve dinleyerek gecenin bir bölümünü camilerde ihya etmeye çalışalım. Kandil Gecesi münasebetiyle Nur Camii’nde kandil özel programı gerçekleştirilecektir. Diğer camilerimizde de kandil gecesi programları tertip edilecektir. Bu programlara eş ve çocuklarımız ile birlikte pandemi kurallarına riayet ederek iştirak edelim. Böylece çocuklarımıza dini ve manevi değerlerimizi öğretmeye ve ihya etmelerini sağlamaya gayret edelim”

 “Bu duygularla Kırıkkaleli hemşehrilerimin üç aylarını ve Regaip kandilini tebrik eder, Cenab-ı Allah’tan bizleri sağlık ve afiyet içerisinde daha nice kandillere ulaştırmasını, hayatımızın her anını hayırlı hizmetler ve makbul amellerle geçirmeyi nasip etmesini, milletimizin birliğinin, dirliğinin ve kardeşliğinin güçlenmesine vesile olmasını, terörün ve salgın hastalığın bir an evvel bitmesini diliyorum” dedi.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

86896

SİYERİ NEBİ MÜZESİ’NE BAYRAMDA ZİYARETÇİ AKINI

ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

KIRIKKALE SPORDA ERCÜMEND COŞKUNDERE DÖNEMİ

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Mustafa KAPLAN’dan bayram mesajı

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İller İdaresi Genel Müdürlüğü

SİBER SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

SIRADAKİ HABERLER