YAŞLILARIMIZI ELE MUHTAÇ ETMEYELİM

  • Gündem
  • 22 Mart 2022
  • 07:01
YAŞLILARIMIZI ELE MUHTAÇ ETMEYELİM

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, ’18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası’ dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

TÜED Başkanı Zekeriya Aytekin, yaşlılığın yalnızlık olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, “Bu konuda Devletimize ve aile bireylerine büyük sorumluluk düşmektedir. Büyük anne ve büyük babamızın en kutsal değerler olduğunu nesiller boyu yaşatmalıyız. Hepimizin yaşlanacağı gerçeğini asla unutmamalı yaşlılara daha fazla sahip çıkmalıyız”

Devletin 65 yaş ve üzeri yaşlılara hak ettikleri saygıyı ve katkıyı esirgemememiz gerektiğini belirten Aytekin, “65 yaş aylığının insanca ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede yükseltilmesi gerekmektedir. Yaşlılarımıza pozitif ayrımcılık getirilmesine rağmen yaşlılara ödenen  yaşlılık aylığı ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak kalmıştır. 65 yaş üzeri yaşlılarımıza kanunla tanınmış olan ücretsiz ulaşım hakkı yeterince uygulanmamaktadır. Bu sorunun çözümü konusunda hükümetimize ve belediyelere büyük sorumluluk düşmektedir. Yaşlılık haftasının aynı zamanda her bireyin bir gün yaşlanacağı ve benzer sorunlarla karşılaşacağı gerçeği dikkate alınarak Empati haftası olarak kutlanması sağlanmalıdır”

Yaşlılar ve emekliler olarak devletten beklentilerini sıralayan Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, “Emekliye verilen zamların yüzdeli değil seyyanen verilmesi. Hastane katkı paylarının ve ilaç katkı paylarının kaldırılması. Eksik kalan intibak yasasının yeniden gözden geçirilmesi ve en kısa zamanda hayata geçirilmesi. Bayramlarda verilen ikramiyelerin asgari ücret seviyesinde olması. Vergi iadesi karşılığı ek ödeme oranının yüzde 9 seviyesine getirilmesine. Emeklilere de sendika hakkı tanınmalı. Emekliye pozitif ayrımcılık yerli yerine uygulanmalı. Promosyon oranlarının yükseltilmesi. Yaşlılar haftasını kutlarken yaşlılara toplumun ortak değeri olarak sahip çıkılmalıdır. Bu vesileyle Dernek olarak Türk milletinin var olduğunun ispatı olan Çanakkale şehitlerimizi anıyoruz ve zaferini de kutluyoruz” dedi.

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

53692

HARUN ULUSOY "65 YAŞ ÜSTÜ VE ENGELLİLERE EVLERİNDE Kİ SU BEDAVA"

HACIBEY TOKİ MUHTAR ADAYI BOYTER; GENÇLERİMİZİ SPORA TEŞVİK EDECEĞİZ

PEKDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

AKYÖN MESAJ YAYINLADI

SAYGILI İLE DEVAM

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜNDE KAN DEĞİŞİMİ

SIRADAKİ HABERLER