DİYANET VAKFI’NDAN AÇIKLAMA; AYBİMAŞ Kamuoyunu Aldatıyor!

Geçtiğimiz Cumartesi Basın mensuplarıyla bir araya gelen AYBİMAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Ayan, çarşı merkezinde bulunan AVM ile ilgili yaşanan kira anlaşmazlığı konusunda TDV hakkında bir takım iddialarda bulunmuştu.

  • Gündem
  • 17 Ocak 2023
  • 10:28
DİYANET VAKFI’NDAN AÇIKLAMA; AYBİMAŞ Kamuoyunu Aldatıyor!

DİYANET VAKFINDAN İDDİALARA YANIT

Diyanet Vakfı basın bülteni ile suçlamalara ve iddialara yanıt verdi. Basın bülteninde AYBİMAŞ’ın kiralarını sürekli düzensiz ödediği gibi, pandemi sürecindede iddia edildiği üzere kira artışı yapılmadığı, hatta birkaç ay kira alınmadığı bilgisine yer verildi.

BASIN AÇIKLAMASI

AYBİMAŞ Yönetimi tarafından kamuoyunu yanıltıcı kira artışı iddialarına ilişkin basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Mülkiyeti Vakfımıza ait, Kırıkkale İli, Nur Camii ve Külliyesi bünyesindeki AVM, 01.01.2020 tarihinden itibaren AYBiMAŞ GIDA A.Ş. firmasına aylık net 170.000 TL bedelle kiraya verilmiştir.

Vakfımızca pandemi döneminde, söz konusu yerin Nisan ve Mayıs/2020 aylarına ait iki aylık (340.000 TL) kira bedeli AYBİMAŞ’tan alınmamıştır Haziran/2020 ayı kirası ise 6 eşit taksitte ödemesi konusunda yardımcı olunmuş ve 2021 yılı kira bedeline de kira artışı yapılmamıştır.

2022 yılında ise söz konusu yerin kirası %17,09 artış ile 199.053 TL olarak tespit edilmiştir.

Adı geçen kiracımız, kiralarını düzenli olarak ödemediğinden, kira borçları sürekli icra yoluyla tahsil edilmek zorunda kalınmıştır.

Bu sırada yine kiraların düzenli ödenmemesinden dolayı 2022 yılında tahliye davası açılmak zorunda kalınmıştır. Halen 2022 yılından dört aylık kira miktarı icra takibindedir.

Ayrıca, Vakfımıza ait gayrimenkullerin kiraya verilmesi, kira artışları Vakıf mevzuatı ve ilgili kanun çerçevesinde yapılmaktadır. Türk Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesi, kiralara yapılacak zam oranına net bir şekilde açıklık getirmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı yıllık TÜFE 12 aylık ortalamasına ve kira sözleşmesinde belirtilen maddelere bağlı olarak kirada artış yapılmaktadır. Vakfımıza ait işyeri kiracıları ile düzenlenen kira sözleşmelerinde kira artışları ülke genelindeki enflasyon oranına göre yapılacağı ifade edilmektedir. Bu süreçte, söz konusu yerin 2023 yılı kira bedeli 340.000 TL olarak belirlenmiştir.

AYBİMAŞ söz konusu yerdeki alt kiracılarından toplam 457.211 TL kira almaktadır.

AYBİMAŞ tarafından 21.11.2022 tarihinde Vakfımıza verilen dilekçede, 60 gün içinde söz konusu yerin tahliye edileceği beyan edilmiştir. Tahliye beyanı 2023 yılı kira artışı belli olmadan yapılmış olup tahliye taleplerinin kira artışı ile ilgisi yoktur. AYBİMAŞ tarafından basın açıklaması da Vakfımız tahliye davasını kazandıktan sonra yapılmıştır.

 AYBİMAŞ Yönetimi tarafından yapılan açıklamalar gerçekleri yansıtmamaktadır ve kamuoyunu aldatıcı ve yanıltıcı niteliktedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türkiye Diyanet Vakfı

İlginizi Çekebilir

DEMİR " Aşkınan Çalışan Yorulmaz"

İlginizi Çekebilir

TİRYAKİ HAYATINI KAYBETTİ

İlginizi Çekebilir

AKYÖN MESAJ YAYINLADI

YORUM EKLE

We'll never share your email with anyone else.

31785

HARUN ULUSOY "65 YAŞ ÜSTÜ VE ENGELLİLERE EVLERİNDE Kİ SU BEDAVA"

HACIBEY TOKİ MUHTAR ADAYI BOYTER; GENÇLERİMİZİ SPORA TEŞVİK EDECEĞİZ

PEKDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

AKYÖN MESAJ YAYINLADI

SAYGILI İLE DEVAM

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜNDE KAN DEĞİŞİMİ

SIRADAKİ HABERLER